Celebrating Women Chemists Lunch Series

The monthly Celebrating Women Chemists lunch seminar series provides a forum for networking across the various subdivisions of chemistry and fosters a sense of community among participants. Graduate students in their 3rd or 4th year deliver a short presentation on their research to their peers. Mentoring opportunities are facilitated by informal interactions among students and faculty in this friendly non-research environment. If you would like to present a seminar, contact Letitia Yao

 


2016-2017 Schedule

  • June 22: Diana Mayweather, Senior Laboratory Services Coordinator
  • July 20: Jennifer Henderson, CSP Director of Education, Outreach, and Diversity 
  • Aug 15: Jodi Ogilvie, Public Health Specialist

 

2015-2016 Schedule

  • Sept 21: Intel
  • Oct 1: Lyndal Jensen, Ecolab
  • Nov 4: Kathleen Shafer, 3M
  • Dec 8: Susanna Remillard, WuXi
  • Jan 12: Kari McGee, 3M
  • Feb 3: Intel
  • Mar 1: Anna Komor, Science Mentors (Que group)
  • Mar 24: Jacqui Tehranchi, Beckman
  • Apr 27: Maria Miranda, 3M
  • May 18: Hanna Macaranas (Tolman group) and Emily Keller (Frontiera group), 3rd-year practice talks

 

2014-2015 Schedule

  • Sept 15: BASF
  • Oct 27: Erin Carlson
  • Nov 6: Jennifer Laaser (Lodge group)
  • Dec 11: Vivien Feng (Augsburg College)
  • Feb 24: Deirdre Manion-Fischer (Arriaga group)
  • Mar 16: Sadie Otte (Douglas group)

 

2013-2014 Schedule

  • Sept 24: Renee Frontiera
  • Oct 29: Elizabeth Hill, Dow Chemical, PDF icon Work Life Effectiveness
  • Feb 20: Sarah Pound (Douglas group)
  • Mar 26: Sarah Wegwerth (Douglas group)
  • Apr 17: Haley Phillips (Reineke group)
  • May 29: Anna Komor (Que group)

2012-2013 Presenters

  • Sep 14: Jodi Ogilvie (Douglas group)
  • Oct 24: international research experiences
  • Jan 17: Katie Hurley (Haynes group)
  • Mar 2: Solaire Finkenstaedt-Quinn (Haynes group)
  • Apr 18: Deirdre Manion-Fischer (Arriaga group)
  • May 28: Jennifer Soltis (Penn group)

2011-2012 Presenters

  • July 28: Kyle Bantz (Haynes group) - lessons from COACh
  • Sept/Oct: Theresa Reineke
  • Feb: Zahra Sohrabpour (Massari group)
  • Mar: Allison Dzubak (Gagliardi group)
  • Apr: Makenzie Provorse (Gao group)
  • May: Charuta Palsuledesai (Distefano group)

2010-2011 Presenters

  • Sep 30: planning meeting
  • Nov 18: Mallory Richards (Hoye group)
  • Feb 17: Penny Beuning, Northeastern University
  • Mar 10: Melissa Maurer-Jones (Haynes group)
  • March spring break: Jenny Schuttlefield, SHARK
  • Apr 21: Bess Vlaisavljevich (Gagliardi group)
  • May 10: Katie McGarry (Douglas group)

2009-2010 Presenters

  • Sep 21: Judith Giordan, ACS tour speaker
  • PDFs of Judy's slides on PDF icon Mentoring and PDF icon Women Leaders and Entrepreneurs
  • Oct 14: Rita Majerle, visiting professor from Hamline
  • Nov 3: Connie Lu
  • Jan 13: Grayce Theryo (Hillmyer group)
  • Mar 18: Sarah Page (McNeill/Arnold group)
  • April: Susan Brown (Hoye group)

2008-2009 Presenters

  • Sept. 24: Mari Titcombe (Roberts group)
  • Link to Mari's Stoves for Njombe project
  • Nov 18: Parent Panel
  • Dec 11: Jane Wissinger
  • Feb 4: Laura Gagliari
  • Apr 23: Susie Emond (Hoye group)
  • May: Britt Peterson (McNeill group)

2007-2008 Presenters

  • Oct: 9 Valerie Pierre
  • Nov 7: Kristi Curry Rogers, in combination with the IT Pizza Lunch
  • Dec 13: holiday event
  • Feb 28: Elizabeth Lugert and Lee Penn, Adobe tutorials
  • Mar 19: Jennifer Lowe (Hillmyer group)
  • Apr: 29 Nicole Settergren (Buhlmann group) and Chekesha Liddell, IT Distinguished Woman Speaker
  • May 19: Katie Maerzke (Siepmann group)

2006-2007 Presenters

  • Oct: 19 Katy Splan (Musier-Forsyth group)
  • Nov 16: Lynn Weyer (Forsyth group)
  • Dec 12: Emily (Skowronek) Resar (Bowser group)
  • Feb 15: Chunze Lai (Buhlmann group)
  • Mar 20: Amanda Bialke (Hoye group)
  • May 10: Kelly Anderson (Siepmann group)
  • May 30: The Gender Chip Project movie screening

2005-2006 Presenters

  • Christy Haynes
  • My Vo (Musier-Forsyth group)
  • Jasmine Erbs (Penn group)
  • Betsy Edhlund (McNeill group)
  • Elizabeth Lugert (Buhlmann group)
  • Alicia Peterson (McNeill group)

2004-2005 Presenters

  • Anne Boreen (McNeill group)
  • Kari McGee (Mann group)
  • Yini Wang (Hoye group)
  • Leila Albers (DiStefano group)
  • Julia Phillips, Donaldson lecturer
  • Angie Eder (Arriaga group)

2003-2004 Presenters

  • Amy Anschutz (Penn group)
  • Jia Liu (Hsung group)
  • Amanda Nienow (Roberts group)
  • Angela DeGreeff (McNeill group)
  • Kathleen Schreck (Hillmyer group)

 


2002-2003 Presenters

  • Sarah Schmidtke (Blank group)
  • Karen Switek (Hillmyer group)
  • Jamie Klappa (McNeill group)
  • Laurie Breyfogle (Tolman/Hillmyer groups)
  • Ann McNally (McNeill group)

2001-2002 Presenters

  • Tamara Kale (Distefano group)
  • Mary Engler (Forsyth group)
  • Anne Reynolds (Tolman group)
  • Carolyn Brauer (K. Leopold group)
  • Nicole Boaen (Hillmyer group)
  • Jessica Allen (Ellis group)

2000-2001 Presenters

  • Sherri Hunt (K. Leopold group)
  • Hollie Lewis (Hoye group)
  • Bethany Kormos (Cramer group)
  • Lakshmi Devi Kesavan (Gao group)
  • Dongfeng Qi (Distefano group)
  • Abbey Rosen (Musier-Forsyth group)

1999-2000 Presenters

  • Maria Nagan (Cramer group)
  • Amy Dounay (Forsyth group)
  • Lauren Kaune (Munson group)
  • Donna Staarup (Gladfelter group)
  • Heather Sklenicka (Hsung group)

1998-1999 Presenters

  • Michelle Douskey (Munson group)
  • Kirsten Granum (Hsung group)
  • Penny Beuning (Musier-Forsyth group)
  • Feben Gobena (Que group)
  • Denise Fiacco (K. Leopold group)
  • Rebecca Michelsen (Roberts group)